افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده به 10 درصد در سال 1403

افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده به 10 درصد

طبق قانون بودجه سال 1403 کل کشور، افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده به 10 درصد رسیده است. این افزایش از ابتدای سال 1403 (20 مارس 2024) توسط سازمان امور مالیاتی اعمال شده است. میزان افزایش مالیات یک واحد درصد (از ۹% به ۱۰%) است. روشن گران کاسپین باز هم کنار شما عزیزان است تا این خبر را برای شما شرح دهد.

فهرست:

 1. مالیات ارزش افزوده چیست؟
 2. مزایای مالیات بر ارزش افزوده
 3. دلایل افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده
 4. تاثیرات افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده
 5. ملاحظات
 6. چکیده

مالیات ارزش افزوده چیست؟

مالیات بر ارزش افزوده (VAT) نوعی مالیات غیرمستقیم است که بر ارزش افزوده شده به کالاها و خدمات در هر مرحله از زنجیره تامین، از تولید تا مصرف نهایی، اعمال می‌شود. این مالیات در سال 1387 در ایران به اجرا درآمد و از آن زمان تاکنون مزایای متعددی برای کشور به ارمغان آورده است.

مالیات بر ارزش افزوده در ایران از ابتدای سال 1401 به صورت کامل اجرا شده است.

مشمولین مالیات بر ارزش افزوده:

 • کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که در ایران به فعالیت‌های تولیدی، توزیعی، خدماتی و واردات کالا مشغول هستند.
 • صاحبان املاک و مستغلات که به اجاره دادن آنها اقدام می‌کنند.
 • ارائه دهندگان خدمات عمومی غیردولتی.

نرخ مالیات بر ارزش افزوده:

 • نرخ کلی مالیات بر ارزش افزوده در ایران 10 درصد است.
 • برای برخی از کالاها و خدمات، نرخ‌های خاص در نظر گرفته شده است.
 • نرخ صفر برای کالاها و خدمات صادراتی، برخی از اقلام ضروری و خدمات عمومی غیردولتی اعمال می‌شود.

نحوه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده:

 • مالیات بر ارزش افزوده توسط مؤدیان (اشخاص مشمول مالیات) به صورت ماهانه یا فصلی به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت می‌شود.

مؤدیان موظفند اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را در موعد مقرر به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه دهند.

 

مزایای مالیات بر ارزش افزوده

1. افزایش درآمدهای مالیاتی

VAT یکی از منابع مهم درآمدزایی برای دولت است. به دلیل فراگیر بودن و نرخ‌های نسبتاً پایین آن، VAT می‌تواند حجم قابل توجهی از درآمد را برای دولت به ارمغان آورد. این درآمد می‌تواند برای تامین هزینه‌های عمومی، سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و ارائه خدمات رفاه اجتماعی به مردم استفاده شود.

2. شفافیت و عدالت مالیاتی

VAT سیستمی شفاف و عادلانه برای اخذ مالیات ارائه می‌دهد. این مالیات بر اساس ارزش واقعی کالاها و خدمات محاسبه می‌شود و از فرار مالیاتی جلوگیری می‌کند. همچنین، VAT به نفع اقشار کم‌درآمد است، زیرا آنها سهم کمتری از درآمد خود را به عنوان مالیات پرداخت می‌کنند.

3. تشویق به تولید و صادرات

VAT بر واردات کالاها اعمال می‌شود، اما از صادرات کالاها معاف است. این امر می‌تواند به نفع تولیدکنندگان داخلی باشد و آنها را به افزایش تولید و صادرات محصولات خود تشویق کند.

4. کنترل تورم

VAT می‌تواند به کنترل تورم کمک کند. با افزایش قیمت کالاها و خدمات، VAT نیز افزایش می‌یابد. این امر می‌تواند به دولت در کنترل نقدینگی و جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها کمک کند.

5. ساده‌سازی نظام مالیاتی

VAT می‌تواند به ساده‌سازی نظام مالیاتی کشور کمک کند. با جایگزینی VAT با برخی از مالیات‌های دیگر، می‌توان از تعدد و پیچیدگی قوانین مالیاتی کاست.

6. ارتقای شاخص‌های اقتصادی

اجرای VAT می‌تواند به ارتقای شاخص‌های اقتصادی کشور مانند شاخص سهولت کسب و کار و شاخص فساد کمک کند. این امر می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری خارجی و افزایش رونق اقتصادی کشور کمک کند.

دلایل افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده

 • تامین منابع لازم برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری، کشوری و صندوق فولاد:
  • دولت اعلام کرده است که هدف از این افزایش، تامین منابع لازم برای افزایش حقوق بازنشستگان است.
 • افزایش درآمد دولت:
  • مالیات بر ارزش افزوده یکی از منابع مهم درآمدی دولت است و افزایش نرخ آن می‌تواند به افزایش درآمد دولت کمک کند.
 • کنترل تورم:
  • برخی از کارشناسان معتقدند که افزایش مالیات بر ارزش افزوده می‌تواند به کنترل تورم کمک کند.

تاثیرات افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده

 • افزایش قیمت کالاها و خدمات:افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده به 10 درصد، قیمت کالاها و خدمات نیز به طور متوسط 1 درصد افزایش خواهد یافت. با توجه به اینکه مالیات بر ارزش افزوده در نهایت توسط مصرف کننده نهایی پرداخت می‌شود، انتظار می‌رود که این افزایش نرخ، منجر به افزایش قیمت کالاها و خدمات شود.
 • کاهش قدرت خرید مردم: افزایش قیمت‌ها می‌تواند قدرت خرید مردم را کاهش دهد و به خصوص برای اقشار کم‌درآمد مشکلاتی ایجاد کند.
 • کاهش تقاضا:افزایش قیمت‌ها می‌تواند منجر به کاهش تقاضا برای کالاها و خدمات شود.همچنین این افزایش قدرت خرید مردم را به خصوص اقشار کم‌درآمد جامعه را کاهش دهد.
 • افزایش فشار بر تولیدکنندگان:منتقدان این طرح معتقدند که این افزایش نرخ، بیشتر به ضرر اقشار کم‌درآمد جامعه خواهد بود، زیرا این افراد سهم بیشتری از درآمد خود را صرف کالاهای اساسی می‌کنند.

ملاحظات

برخی از کالاها و خدمات مانند اقلام خوراکی و دارویی از این افزایش معاف هستند. دولت اعلام کرده است که برای حمایت از اقشار کم‌درآمد، یارانه‌هایی را به آنها پرداخت خواهد کرد.

مؤدیان مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده موظفند در زمان انجام هرگونه عرضه کالا و خدمات مشمول به استثنای کالاهای خاص موضوع ماده (۲۶) قانون مالیات بر ارزش افزوده که دارای نرخ‌های جداگانه‌ای است، نرخ ده درصد (۱۰%) مالیات و عوارض ارزش افزوده را در صورتحساب درج و از خریدار دریافت نمایند.

چکیده

افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده به 10 درصد، موضوعی چالش‌برانگیز است که مزایا و معایب خاص خود را دارد. اثرات این افزایش در بلندمدت و کوتاه‌مدت بر اقتصاد و جامعه ایران مشخص خواهد شد. در این مقاله سعی نمودیم تا این خبر را به بهترین شکل به اطلاعتان برسانیم. امیدواریم تا این خبر برایتان تفهیم شده باشد. خبر پیشنهادی ما به شما اطلاعیه جدید سازمان امور مالیاتی برای شرایط ساخت و ساز ساختمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *